Czy wiszenie na drążku pomaga rosnąć

Czy wiszenie na drążku pomaga rosnąć
4.3
(4)

Podrośnięcie kilku centymetrów to marzenie wielu osób. Od niepamiętnych czasów, wysoki wzrost był uważany za wyznacznik zdrowia dziecka i krzepy u dorosłego. Co jednak zrobić, jeśli dziecko nie rozwija się tak szybko, jak jego rówieśnicy? Czy możesz urosnąć będąc osobą dorosłą, dzięki ćwiczeniom na drążku? Odpowiedź jest w tym artykule.

Idea stosowania drążka

Pomysł, że możesz zwiększyć swój wzrost poprzez wiszenie na drążku jest bardzo prosty i opiera się na budowie naszego kręgosłupa. Ludzki kręgosłup składa się z 33-34 kręgów (kości), a pomiędzy każdym z nich znajdują się dyski. Dyski, w odróżnieniu od kości są miękkie. Gdyby ich nie było – kości tarłyby jedna o drugą. Funkcje dysków to:

  • amortyzacja kręgosłupa,
  • sprawny ruch kręgosłupa w każdej płaszczyźnie: zgięcie/wyprost, ruchy na boki, ruchy skośne, rotacje,
  • równomierne rozłożenie nacisku pionowego,
  • utrzymywanie kręgów jeden na drugim.

Ewolucja zaprojektowała dyski tak, aby działały jak amortyzatory chroniące kręgi. Kiedy stoimy, ciężar górnej części ciała jest podtrzymywany przez nasz kręgosłup, co wywiera duży nacisk na dyski i ​​znacznie zmniejsza ich wysokość. Długie okresy aktywności w pozycji pionowej, takie jak bieganie, chodzenie i stanie powodują uciskanie dysków. Na skutek tego, cały nasz kręgosłup jest poddawany kompresji (kurczenie się) właśnie z powodu ściśniętych dysków. W celu zmniejszenia nacisku na kręgosłup, warto wykorzystywać pływanie lub drążek.

Jak zwisanie pomaga urosnąć

Teoria brzmi bardzo dobrze, jednak warto zachować odrobinę sceptycyzmu, co do faktycznego rośnięcia poprzez wiszenie na drążku. Zwisanie samo w sobie nie powoduje wzrostu kości, ponieważ technicznie wszystko, co się dzieje, to odwrócenie wpływu grawitacji na kręgosłup. Kiedy biegamy, chodzimy, stoimy czy siedzimy, grawitacja wywiera nacisk na kości kręgosłupa, powodując ich ucisk (kompresję).

Czy ćwiczenia na drążku mogą zwiększyć Twój wzrost?

TAK – zwisanie na drążku może być bardzo skutecznym ćwiczeniem, powodującym dekompresję kręgosłupa i zwiększenie wysokości ciała. Zamiast ściskania, uzyskujemy efekt odwrotny czyli rozprężanie i zwiększanie przestrzeni pomiędzy kręgami, stajemy się wyżsi. Zwisanie, podobnie jak pływanie lub przebywanie w kosmosie zwalcza wpływ grawitacji na nasze ciało, a tym samym wspiera wzrost.

Wiszenie na drążku z pewnością przeciwdziała skutkom grawitacji i uciskaniu kręgów, ale czy ten efekt jest trwały?

Odpowiedź brzmi: To zależy. Zazwyczaj efekt dekompresji kręgosłupa utrzymuje się przez kilka dni, po czym nasz wzrost wraca do pierwotnej wysokości. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy dużej krzywiźnie kręgosłupa, możliwe jest zachowanie uzyskanego wzrostu na stałe. Kręgosłup podczas różnych ćwiczeń (nie tylko z użyciem drążka) zwyczajnie rozprostowuje się. Warto, aby dzieci i młodzież, oprócz pływania wykorzystały tę prostą metodę do wspierania prawidłowego rozwoju swojego ciała.

Czy przestrzeń kosmiczna może trwale rozciągnąć kręgosłup?

Niestety – NIE. Astronauci, będąc w kosmosie są wyżsi o maks. 3% dzięki mikrograwitacji. Na kręgosłup nie działa siła ciężkości, dyski są w pełni rozluźnione. Po powrocie na Ziemię krążki stopniowo ściskają się i osoby wracają do pierwotnego wzrostu (1). Podobna sytuacja ma miejsce o poranku, jesteśmy wtedy o około 2 centymetry wyżsi.

Podsumowanie

Zatem jeśli chcesz utrzymać efekt rozciągnięcia kręgosłupa, zwisanie na drążku powinieneś wykonywać regularnie. W przeciwnym razie prawdopodobnie wrócisz do pierwotnego wzrostu, ponieważ grawitacja jest nieubłagana i zawsze powoduje ściskanie kręgosłupa w płaszczyźnie pionowej. Jednak zachowaj spokój, utrata chwilowego wzrostu trwa zwykle kilka dni. Możesz temu zapobiec, po prostu zawieszając się na nowo.

Drążek do podciągania może być niezwykle przydatny także wtedy, gdy masz zwyczaj garbienia się. Zwisanie na drążku pomaga poprawić ogólną postawę, przez co możesz zacząć wyglądać na wyższą osobę. Jeśli używasz drążka do podciągania się, angażujesz mięśnie górnych części ciała i pomagasz w utrzymaniu zdrowej postawy. Prawidłowa postawa pomaga z kolei zmniejszyć napięcie na każdym odcinku kręgosłupa i może zapobiec pojawieniu się poważnych schorzeń w późniejszym życiu.

Aby złagodzić efekt kompresji kręgosłupa,  dodatkowo regularnie pływaj.

 

Źródła:

  1. NASA. Station Spinal Ultrasounds Seeking Why Astronauts Grow Taller in Space. https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/spinal_ultrasound.html

Oceń wpis

Średnia oen 4.3 / 5. Ilość ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń artykuł!

Tagged under:

2 Comments

  • Sebastian Kniaź Odpowiedz

    Czy są przypadki gdzie poprzez rozciągania kregosłupa nie mieli osoby wad postawy,którzy dzięki temu zwiększyli swój wzrost dzięki zwisów do góry nogami?

    • Alan Rybczyński Odpowiedz

      Wysłałem odpowiedź na Twojego maila.

Pytania dotyczące tego, ile możesz urosnąć - Skontaktuj się ze mną

Leave a Reply

Your email address will not be published.