Wiek kostny – sprawdź i rośnij

Wiek kostny

Wzrost dziecka zależy od wielu czynników, w tym od wieku kostnego. Sprawdzenie wieku kostnego to uznana metoda pomagająca ocenić Twój ostateczny wzrost. To proste badanie wykorzystują lekarze pediatrzy w diagnostyce niskorosłości. Kiedy warto się zbadać, jak wygląda pomiar i co oznacza opóźnienie lub przyspieszenie wieku kostnego?

Jedno dziecko, trzy różne warianty wieku

Wiek metrykalny – zależny od daty urodzenia dziecka.
Wiek biologiczny – stopień dojrzałości dziecka względem normy rozwojowej dla danej populacji.
Wiek wzrostowy – wzrost dziecka w porównaniu z normami dla danej populacji.

Jeśli dziecko ma niedobór wzrostu, to wiek wzrostowy jest niższy niż wiek kalendarzowy. Na przykład, 7-letni chłopiec o wzroście 110 cm (<3 centyla). 110 cm to mediana wzrostu dla chłopców 5-letnich. Zatem wiek wzrostowy tego chłopca to 5 lat. Różnice mogą wynikać z nieprawidłowej pracy tarczycy, zmniejszonego wydzielania hormonu wzrostu, niewłaściwej diety, zespołu Turnera, zaburzeń dojrzewania. Nadczynność tarczycy powoduje przyspieszony wiek kostny, a niedoczynność tarczycy – opóźniony. Przyspieszenie wieku kostnego jest charakterystyczne dla przyspieszonego dojrzewania płciowego, a jego spowolnienie dla opóźnionego dojrzewania.

Kiedy warto wykonać badanie?

Badanie poleca się, gdy występują zaburzenia wzrastania np. jesteś zbyt niski (wzrost poniżej 3 centyla) w stosunku do swojego wieku. Jeśli mimo wysokich rodziców, rośniesz wolniej niż dziecko rodziców niskich. Najczęściej zauważysz różnice wzrostu pomiędzy rówieśnikami w szkole. Lekarze pediatrzy najczęściej zlecają to badanie w celu diagnostyki chorób związanych z niskim wzrostem. Ustalenie wieku kostnego da Ci informację, czy powinieneś obserwować tylko to, jak szybko rośniesz i dojrzewasz, czy jednak trzeba skorzystać z pomocy endokrynologa.
Badanie warto wykonać także wtedy, gdy występują zaburzenia dojrzewania płciowego – przedwczesne oznaki dojrzewania płciowego (przed 8 rokiem u dziewczyn i przed 9 rokiem u chłopców) lub ich opóźnienie (brak cech dojrzewania po 13 roku u dziewczyn i po 14 roku u chłopców).

Jak wygląda pomiar wieku kostnego?

Pomiar wieku kostnego metodą Greulicha-Pylea (GP) to nieinwazyjne, bezpieczne i całkowicie bezbolesne badanie. Aby ustalić wiek kostny, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie niedominującej dłoni i nadgarstka (lewej u osoby praworęcznej i odwrotnie). Następnie na jego podstawie specjalista ocenia dojrzałość układu kostnego dziecka. Badanie powinno być wykonane przez osobę doświadczoną, ponieważ jądra kostnienia w nadgarstku  mogą pojawiać się niesynchronicznie i często niełatwo jest dopasować zdjęcie RTG do schematu z atlasu. Wtedy lekarz bierze pod uwagę jądra kostnienia kości długich ręki.

Jak interpretować wyniki oceny wieku kostnego?

Wiek kostny może być zgodny z wiekiem metrykalnym, opóźniony lub przyspieszony o około rok.

Wiek kostny przyspieszony lub zgodny

Jeśli dziecko uzyskało przyspieszony lub zgodny z kalendarzowym wiek kostny i cechuje się niskim wzrostem, może osiągnąć niższy wzrost ostateczny. U chłopców w wieku 16–18 lat, u dziewczyn w wieku 15–16 lat ten wynik wskazuje zwykle na zakończony proces wzrastania.

Wiek kostny opóźniony

Jeśli dziecko okazuje się mieć opóźniony wiek kostny o około 2–3 lata, często oznacza to genetycznie uwarunkowany niski wzrost połączony z opóźnionym dojrzewaniem. To już lepszy scenariusz niż poprzednio, gdyż dziecko może osiągnąć wyższy wzrost ostateczny.

Jak często sprawdzać wiek kostny u dziecka?

Chociaż ocena wieku kostnego metodą Greulicha-Pylea jest badaniem bezpiecznym, może narażać pacjenta na dawkę promieniowania RTG. Lekarze zalecają dokonywanie tej oceny minimum co rok.

Podsumowanie:

Ocena wieku kostnego jest przydatnym badaniem, jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia wzrastania lub zaburzenia dojrzewania płciowego. Dzięki takiemu rozpoznaniu, lekarz jest w stanie poprowadzić właściwą terapię w celu osiągnięcia wyższego wzrostu ostatecznego. Jest to również dla Ciebie jasny sygnał, by zadbać o najważniejsze czynniki wpływające na wzrost np. dieta, sen i aktywność fizyczna.

Tagged under:

4 Comments

 • Hmm Odpowiedz

  Dzień dobry 🙂 Mam 13 lat i 150cm wzrostu i ważę ok. 38 kg. Czy jest możliwość że jeszcze urosnę. Jeśli tak to czy może Pan mi powiedzieć jakie rzeczy jeść aby urosnąć i przytyć. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • julia Odpowiedz

  czy jesli jestem dziewczyna i pod koniec stycznia mam 16 lat to czy jestem w stanie coś urosnąć?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

Pytania dotyczące tego, ile możesz urosnąć - Skontaktuj się ze mną

Leave a Reply

Your email address will not be published.