Wiek kostny – sprawdź i rośnij

Wiek kostny
5
(2)

Wzrost dziecka zależy od wielu czynników, w tym od wieku kostnego. Sprawdzenie wieku kostnego to uznana metoda pomagająca ocenić Twój ostateczny wzrost. To proste badanie wykorzystują lekarze pediatrzy w diagnostyce niskorosłości. Kiedy warto się zbadać, jak wygląda pomiar i co oznacza opóźnienie lub przyspieszenie wieku kostnego?

Jedno dziecko, trzy różne warianty wieku

Wiek metrykalny – zależny od daty urodzenia dziecka.
Wiek biologiczny – stopień dojrzałości dziecka względem normy rozwojowej dla danej populacji.
Wiek wzrostowy – wzrost dziecka w porównaniu z normami dla danej populacji.

Jeśli dziecko ma niedobór wzrostu, to wiek wzrostowy jest niższy niż wiek kalendarzowy. Na przykład, 7-letni chłopiec o wzroście 110 cm (<3 centyla). 110 cm to mediana wzrostu dla chłopców 5-letnich. Zatem wiek wzrostowy tego chłopca to 5 lat. Różnice mogą wynikać z nieprawidłowej pracy tarczycy, zmniejszonego wydzielania hormonu wzrostu, niewłaściwej diety, zespołu Turnera, zaburzeń dojrzewania. Nadczynność tarczycy powoduje przyspieszony wiek kostny, a niedoczynność tarczycy – opóźniony. Przyspieszenie wieku kostnego jest charakterystyczne dla przyspieszonego dojrzewania płciowego, a jego spowolnienie dla opóźnionego dojrzewania.

Kiedy warto wykonać badanie?

Badanie poleca się, gdy występują zaburzenia wzrastania np. jesteś zbyt niski (wzrost poniżej 3 centyla) w stosunku do swojego wieku. Oceń swój wzrost – spójrz na siatki centylowe. Jeśli mimo wysokich rodziców, rośniesz wolniej niż dziecko rodziców niskich. Najczęściej zauważysz różnice wzrostu pomiędzy rówieśnikami w szkole. Lekarze pediatrzy najczęściej zlecają to badanie w celu diagnostyki chorób związanych z niskim wzrostem. Ustalenie wieku kostnego da Ci informację, czy powinieneś obserwować tylko to, jak szybko rośniesz i dojrzewasz, czy jednak trzeba skorzystać z pomocy endokrynologa.
Badanie warto wykonać także wtedy, gdy występują zaburzenia dojrzewania płciowego – przedwczesne oznaki dojrzewania płciowego (przed 8 rokiem u dziewczyn i przed 9 rokiem u chłopców) lub ich opóźnienie (brak cech dojrzewania po 13 roku u dziewczyn i po 14 roku u chłopców).

Jak wygląda pomiar wieku kostnego?

Pomiar wieku kostnego metodą Greulicha-Pylea (GP) to nieinwazyjne, bezpieczne i całkowicie bezbolesne badanie. Aby ustalić wiek kostny, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie niedominującej dłoni i nadgarstka (lewej u osoby praworęcznej i odwrotnie). Następnie na jego podstawie specjalista ocenia dojrzałość układu kostnego dziecka. Badanie powinno być wykonane przez osobę doświadczoną, ponieważ jądra kostnienia w nadgarstku  mogą pojawiać się niesynchronicznie i często niełatwo jest dopasować zdjęcie RTG do schematu z atlasu. Wtedy lekarz bierze pod uwagę jądra kostnienia kości długich ręki.

Jak interpretować wyniki oceny wieku kostnego?

Wiek kostny może być zgodny z wiekiem metrykalnym, opóźniony lub przyspieszony o około rok.

Wiek kostny przyspieszony lub zgodny

Jeśli dziecko uzyskało przyspieszony lub zgodny z kalendarzowym wiek kostny i cechuje się niskim wzrostem, może osiągnąć niższy wzrost ostateczny. U chłopców w wieku 16–18 lat, u dziewczyn w wieku 15–16 lat ten wynik wskazuje zwykle na zakończony proces wzrastania.

Wiek kostny opóźniony

Jeśli dziecko okazuje się mieć opóźniony wiek kostny o około 2–3 lata, często oznacza to genetycznie uwarunkowany niski wzrost połączony z opóźnionym dojrzewaniem. To już lepszy scenariusz niż poprzednio, gdyż dziecko może osiągnąć wyższy wzrost ostateczny.

Jak często sprawdzać wiek kostny u dziecka?

Chociaż ocena wieku kostnego metodą Greulicha-Pylea jest badaniem bezpiecznym, może narażać pacjenta na dawkę promieniowania RTG. Lekarze zalecają dokonywanie tej oceny minimum co rok.

Podsumowanie:

Ocena wieku kostnego jest przydatnym badaniem, jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia wzrastania lub zaburzenia dojrzewania płciowego. Dzięki takiemu rozpoznaniu, lekarz jest w stanie poprowadzić właściwą terapię w celu osiągnięcia wyższego wzrostu ostatecznego. Jest to również dla Ciebie jasny sygnał, by zadbać o najważniejsze czynniki wpływające na wzrost np. dieta, sen i aktywność fizyczna.

Oceń wpis

Średnia oen 5 / 5. Ilość ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł!

Tagged under:

68 Comments

 • Patryk Odpowiedz

  Dzień dobry. w Marcu kończę 19 lat i czy jest jakaś szansa na to że z około 172 będę miał 180 cm jeśli będę się stosował do wszystkich zaleceń? Pozdrawiam. Jestem chłopakiem jak coś

  • Alan Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • MAŁGORZTA Odpowiedz

  Dzień dobry . Córka 13 lat miesiączkuje od 2 lat . z Rtg kości nasady zrośnięte wzrost 140 cm na eutyroksie 0.25 . Czy jest możliwość ze cos jeszcze podrośnie? mama 162 cm tata 160 ?

  • Alan Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Ewa Odpowiedz

  Witam, rozpoczynamy diagnostykę ze względu na zahamowanie wzrostu u dziecka ( 3,5roku ma 94cm )
  wszystkie badania z krwi ( morfologia, próby wątrobowe, tarczyca, cukier, nerki, vit d3, wapń całkowity ) wyszły prawidłowo. zrobiliśmy rtg i opis : Nierównomierne dojrzewanie kości. Wiek kostny dla kości długich 3 lata życia, dla kości nadgarstka 4 lata życia, dla kości krótkich ręki 2,5r życia.
  Czekamy na wizytę do endokrynologa. Czego możemy się spodziewać ?

 • Tomasz Odpowiedz

  Czy córka 14 lat mając 150 cm może jeszcze urosnąć. Ja mam 182 cm a żona około 162 cm. Dodam że córka zaczeła wcześniej dojrzewać a wiek kostny ma przyspieszony. Proszę o odpowiedź.

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

   • Magda Odpowiedz

    witam córka ma 8 lat i 10 miesięcy wzrost 123 waga 23 kg. Ja mam 165 mąż 175. Juz zaczyna dojrzewać czy jest szansa że osiągnie normalny wzrost.

    • Kara Odpowiedz

     witam, córka ma 154 cm wzrostu, przez rok urosła jeszcze 3 cm. wcześnie zaczęła dojrzewać, od 2 lat ma miesiączkę. ja mam 170 cm wzrostu, mąż 186 cm, wiek kostny 16 lat czy jeszcze urośnie, czy można jeszcze podać hormon wzrostu?

     • Alan

      Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Zwola Odpowiedz

  Dzień dobry, syn jest pod opieką endokrynologa od 5 r.z. Obecnie ma 10 lat 124cm. Wiek kostny oceniony na 4.5-5 lat, w wieku 9 lat 4-4.5, w wieku 8 lat 3.5-4, 5 lat 2.5-3 lata. Wszystkie wyniki z krwi prawidłowe, rezonans przysadki prawidłowy. Wzrost rodziców 163 i 183cm. Jaka jest szansa, że nie będzie bardzo niski?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

  • Monika Odpowiedz

   Dzień dobry, syn ma 7 lat 4 m-ce 119 cm po zdjęciu RTG mieści się w granicach standardu 12 tj 4 lata 6. Co to oznacza?

  • Karol Odpowiedz

   Witam mój syn 31 grudnia skończy 18 lat na tą chwilę ma 161cm wzrostu czy istnieje jeszcze możliwość podania hormonu wzrostu lub inną metoda żeby urósł. Ja jego tata mam 172cm pozdrawiam

 • Alicja Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Mój syn, lat 8,5 ma 122 cm wzrostu, jest sporo niższy od rówieśników, minimum o głowę. Stwierdzono u niego wiek kostny zgodny z metrykalnym. My z mężem mamy odpowiednio 160cm i 180 cm wzrostu. Czy wynik badania powinien nas zaniepokoić?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Robert Odpowiedz

  Witam mój syn jest z lipca 2009 roku, ma aktualnie 150cm wzrostu, ja mam 181cm wzrostu a żona ma 158cm wzrostu. Wiek kostny z RTG u syna wskazuje na 14 lat. Czy wszystko jest ok i jaki wzrost może osiągnąć syn.
  dziękuję i pozdrawiam

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Rzewuski Odpowiedz

  W wieku 19-20 lat syn ma jeszcze szansę podrosnąć,proszę o info zwrotne ?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Kora Odpowiedz

  Dzień Dobry, mam 11 lat i 11 miesięcy i 152 cm wzrostu. Mama ma 158, a tata 170cm wzrostu. Miałam już rok temu miesiączkę i owłosienie. Mam brata który jest o rok starszy a ma 176cm wzrostu. A wujek od strony taty ma 190cm.
  Czy jest jakaś szansa że jeszcze urosnę? Jak tak to ile?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Karolina Bogaczewicz Odpowiedz

  Witam, córka jest z października w tym roku kończy 14 lat . Wzrost 148cm waga 35kg . Mieliśmy wszystkie badania 3 lata temu poziom hormony wzrostu badania w poradni endykronologicznej . Chciałbym się poradzić mogę przesłać wyniki na maila ?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Miłosz Odpowiedz

  Dzień dobry, mam 16 lat i ok.180 cm wzrostu, mama 165, a tata 190. Jaka jest szansa na to, że urosnę jeszcze z 5 cm?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Sebastian Odpowiedz

  Czy dzięki twojemu poradnikowi są osoby które urośli w górę którzy mieli zrośnięte kości długie?Ile to przeważnie centymetrów było?Pozdrawiam

 • Marzena Odpowiedz

  Lekarz stwierdził u mojego 5 letniego syna, iż ma jedną nogę krótszą od drugiej co jest przyczyną wady postawy. Spotkałam się z opinią że jest możliwe pobudzenie wzrostu jednej nogi poprzez odpowiednie masowanie i rozciąganie tej nogi. Czy jest to możliwe czy zna Pan takie sposoby?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Ewa Odpowiedz

  Dzień dobry, syn ma 11 lat i 11 miesięcy jego wiek kostny określono na 11 lat, ma 146 cm oboje z mężem mamy po 160 cm i 165 cm wzrostu, czy syn może osiągnąć wzrost 170cm, czy to nierealne?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Iwona Odpowiedz

  Witam. Moja córka ma 7 lat, 116 cm i 21 kg. My jesteśmy dość niscy (157,170). Zauważyłam od jakiegoś czasu, że rośnie bardzo wolno, ostatnio 3 cm na rok. Do tego zaczęły pojawiać się pojedyncze włoski czarne na wzgorku łonowym. Czy to powinno mnie niepokoić i czy może mieć to wpływ na wcześniejsze zakończenie rośniecie, a w efekcie niski wzrost? Powinnam się udać do endokrynologa? Zbadać wiek kostny?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Karolina Odpowiedz

  Moj syn ma 11 lat i 5 miesięcy (rocznikowo 12) i ma 138 cm. Wiek kostny w rtg opisano jako 9-latka. Wyniki tsh – 1,92 (0,70-4,17), FT3 – 3,18 (2,79-4,42), FT4 – 0,90 (0,89-1,37). Mój wzrost 170, męża 190. Czy powinnam się martwić?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Kinga Odpowiedz

  Córka ma lat 13,5, wzrost 178 cm waga ok. 70-71 kg, czy mogła osiągnąć już wiek kostny?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

   • Monika Odpowiedz

    Dzień dobry, córka ma 12lat, wzrost 154cm. Wg badania wiek kostny – 14lat. Czym mógłby Pan zinterpretować wynik, czy to oznacza że już nie urośnie?

    • Alan Rybczyński Odpowiedz

     Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

     • Bartek

      Witam. Mój syn ma 11lat i 3 miesiące 162cm a wiek kostny na 13 lat. Cze urośnie do 180cm?

     • Alan Rybczyński

      Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Sebastian Odpowiedz

  Witam. Mój syn ma 16 lat ma 173 cm wzrostu jego wiek kostny opóźniony jest 1,5 roku. Dodam, że ja mam 175 cm a żona 169 cm. Czy jest szansa, że syn jeszcze urośnie?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Sylwia j Odpowiedz

  Witam,
  Moja córka ma niecałe 12 lat. W chwili obecnej mierzy 175 cm. Pierwsza miesiączka wystąpiła jak miała 10 lat i 11 miesiący. Rok temu (mierzyła 170cm) endokrynolog na podstawie zdjęcia stwierdził, ze wiek kostny to 13,5 roku. Ja mam 175cm jej tata 193, czy ona dużo jeszce może urosnąć ? Pytam się bo ma straszne kompleksy 🙁

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Monika Odpowiedz

  Witam, moja córka ma 13, 5 roku, wiek kostny na 15, 5 . Pierwsza miesiączka w wieku 11 lat. Ma nadczynność tarczycy i zaburzenia hormonalne. Czy jej wzrost juz sie zakończył? Ma 150cm.

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

   • Patryk Odpowiedz

    Mam 16 lat i 165cm wzrostu czuję się bardzo niski. Chciałbym chociaż mieć 170cm wzrostu. Mając 15 lat miałem 161cm wzrostu. W wieku 13 lat miałem chyba 152cm wzrostu. A i nie wyglądam na 16 lat. Tata chyba – 169cm
    Mama chyba – 163cm

    • Alan Rybczyński Odpowiedz

     Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

     • Beata

      Dzień dobry. Syn w wieku 14 lat i 8 mcy miał robione badanie wieku kostnego. Opis: wiek 14 letni chłopiec. Czy są szanse że urośnie? Teraz ma 15 lat i 5 mc i nic nie urósł.

     • Alan Rybczyński

      Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

   • Marta Odpowiedz

    Witam. Mój syn ma prawie 4 lata a wzrost 93cm. Jest poniżej 3 centyla jeżeli chodzi o wzrost. Najmniejszy z grupy przedszkolnej. Bylismy u endokrynologa ale kazal jeszcze zaczekać i obserwować. Ja jestem niska 158cm, mąż 175. Ale martwię się, że nasz syn jest taki niski …

    • Alan Rybczyński Odpowiedz

     Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

  • Sebastian Odpowiedz

   Witam mam syna w wieku 5lat 5 miesięcy miał robiony wiek kostny który wykazał na 4 lata co to oznacza

   • Alan Rybczyński Odpowiedz

    Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Alan Odpowiedz

  Witam. Od dobrych czterech lat uroslem zaledwie 2 cm. Obecnie mam 17 lat (rocznikowo 18) i 165cm wzrostu. Wiek kostny jest zgodny z moim wiekiem metrykalnym (tak wiem, slabo). U endokrynologa powiedzieli mi: „trzy centymetry urosniesz na pewno, reszta zalezy od Ciebie). Jestem najnizszy z klasy wsrod moich rowiesnikow. Nie czuje sie dobrze, a nawet gdybym urosl te 3 cm, to to jest prawie ze nic. Inni 180+, a ja? 165. Dziekuje i pozdrawiam. Szczescia guys

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Nina Odpowiedz

  Dzień dobry. Mam 13 lat i 152 cm wzrostu, jestem dziewczyną . Zrobiłam badanie na określenie wieku kostnego – poprosiła ortodontka. Wynik – Wiek kostny odpowiedni dla wieku metrykalnego lat 12 i 6/12. Mama ma 170 cm, tata 180 cm. W pierwszej klasie byłam najwyższa w klasie teraz jestem najniższa. Czy mogę jeszcze dużo urosnąć? Jestem jeszcze przed dojrzewaniem, owłosienie miesiączka- brak.

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Jakub Odpowiedz

  Czy genetyka ma wpływ na to, kiedy nasady kości się zamykają i czy są sposoby na zwolnienie zamykania się nasad?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Michał Odpowiedz

  Dzień dobry, jestem 16 letnim chłopakiem i mam ok 170cm, matka ma 160cm a ojciec ok 175cm czy jest możliwość abym urósł jeszcze? Z góry dziękuję

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • Hmm Odpowiedz

  Dzień dobry 🙂 Mam 13 lat i 150cm wzrostu i ważę ok. 38 kg. Czy jest możliwość że jeszcze urosnę. Jeśli tak to czy może Pan mi powiedzieć jakie rzeczy jeść aby urosnąć i przytyć. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

 • julia Odpowiedz

  czy jesli jestem dziewczyna i pod koniec stycznia mam 16 lat to czy jestem w stanie coś urosnąć?

  • Alan Rybczyński Odpowiedz

   Wysłałem odpowiedź na Twój e-mail.

   • Joola Odpowiedz

    wiek metrykalny 15 lat i 151 cm wzrostu ,a wiek kostny 13.5-14 lat.Czy możliwe że jeszcze urosnę?

Pytania dotyczące tego, ile możesz urosnąć - Skontaktuj się ze mną

Leave a Reply

Your email address will not be published.