Jak rozciągnąć kręgosłup? Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa

Jak rozciągnąć kręgosłup? Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa
5
(3)

Kręgosłup odpowiada za dużą część Twojego wzrostu. Na rysunkach anatomicznych widać, że zaraz po nogach, to właśnie kręgosłup wpływa na to, czy jesteś niski, średni albo wysoki. Kręgosłup możesz na szczęście modelować, dzięki ćwiczeniom i profilaktyce. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać samodzielnie, aby rozprostować oraz rozciągnąć grzbiet i urosnąć wyższym.

Dlaczego kręgosłup jest tak ważny?

Kręgosłup to część szkieletu, która stanowi podporę całej górnej części ciała i służy jako osłona rdzenia kręgowego. Kręgosłup człowieka (z rdzeniem kręgowym przebiegającym wewnątrz) składa się z 33-34 kręgów, oddzielonych od siebie tarczami międzykręgowymi. Właściwa postawa ciała podczas stania i siedzenia poprawia zdrowie kręgosłupa i pomaga zwiększyć lub zachować aktualny wzrost. Mając wyprostowane i niezgarbione plecy, zyskujesz w jednej chwili około 1-2 cm wzrostu. Pewna dziennikarka pochwaliła się na łamach Daily Mail, jak za pomocą pilatesu, techniki Alexandra i wizyty u kręgarza rozciągnęła swój kręgosłup o ponad 4 cm! Jest o co walczyć 🙂

Jakie ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa dla dzieci i młodzieży?

Jeśli jesteś dzieckiem, nastolatkiem lub wkrótce skończysz etap wzrostu, poniższe zalecenia będą dla Ciebie. To przede wszystkim porady dotyczące profilaktyki i prostych ćwiczeń. Pod warunkiem systematycznego stosowania, możesz osiągnąć wiele z ich pomocą. Jeśli cierpisz na bóle pleców lub masz jakiekolwiek problemy kręgosłupa już w młodym wieku, udaj się do lekarza.

1. Wiszenie na drążku

Wiszenie na drążku, to skuteczne ćwiczenie powodujące dekompresję kręgosłupa. Możesz je wykonywać poprzez zwykłe zwisanie z rękami dotykającymi drążka lub używając haków na ręce/nogi. Haki ułatwiają dłuższe wytrwanie w pozycji zwisu, więc warto je stosować.

Najlepiej zwisać klasycznie z głową do góry, gdyż trudno Ci będzie wytrzymać do góry nogami. Dodatkowo tego typu pozycja jest nienaturalna dla naszego organizmu, a przez dłuższy czas stosowana może być niebezpieczna. Kilka minut wydaje się być bezpieczne dla większości zdrowych osób.

Innym przyrządem jest stół inwersyjny. Ten przyrząd jest bezpieczniejszy, ponieważ kontrolujesz kąt nachylenia i możesz szybko wrócić do normalnej pozycji.

Uwaga! Osoby z chorobami serca i nadciśnieniem, chorobami oczu lub w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka niebezpieczeństw związanych z odwróceniem ciała do góry nogami. Powinny skonsultować się z lekarzem. Pozostałe osoby za pierwszym razem powinny wykonać ćwiczenie u boku drugiej osoby.

2. Pływanie

Pływanie to klasyczny sport polecany dzieciom, młodzieży i ludziom w każdym wieku.

Każda godzina na basenie pomoże Ci zbudować wytrzymałe mięśnie i uwolnić swoje ciało od siły grawitacji podczas codziennego siedzenia, stania etc. Pływając wzmacniasz układ oddechowy i angażujesz większość mięśni, w tym mięśnie grzbietu podtrzymujące kręgosłup. To skuteczny sposób, żeby uwolnić się od bólu kręgosłupa spowodowanego na przykład siedzeniem przed komputerem.

3. Nie garb się! Trzymaj proste plecy.

Trzymanie prostych pleców przez dzieci i młodzież, sprzyja osiągnięciu wyższego wzrostu. Świadoma pozycja podczas stania i siedzenia utrwala prawidłową postawę i dodatkowo wzmacnia mięśnie, uwalniając krążki międzykręgowe od niepotrzebnego nacisku. W ten sposób usprawnisz i zbudujesz silne mięśnie pleców, które będą podtrzymywały kręgosłup. Silne mięśnie uwalniają kręgosłup od ucisku i niwelują kompresję całego kręgosłupa. Dodatkowo wykształcisz sobie na całe życie nawyki dbania o prostą sylwetkę podczas stania, siedzenia i leżenia.

4. Nie dźwigaj ciężkich rzeczy!

Skończ z noszeniem ciężkich ładunków na plecach (zwłaszcza plecaków). Noś plecak prosto, na obu paskach. Każde skrzywienie powoduje utratę wzrostu. Jeśli chodzisz na siłownię, nie forsuj się zbyt dużymi obciążeniami. Jesteś jeszcze młody i musisz dobierać ciężar indywidualnie. Możesz nadrabiać prawidłową techniką, aby uzyskać lepsze efekty. Nie rób tego co wszyscy rówieśnicy. To nie zawody, a Tobie daleko do Burnejki czy Sakera.

5. Indywidualne ćwiczenia na rozprostowanie kręgosłupa

W zależności od stanu kręgosłupa i wygięcia, stosuje się inne ćwiczenia. Przeważnie przez siedzący tryb życia ludzie mają kręgosłup pochylony do przodu. Wtedy stosuje się ćwiczenia odchylające do tyłu, w tym pozycję kobry z jogi. Dobrze działają też skręty boczne na siedząco. Pierwszy raz rano, kiedy kręgosłup jest rozluźniony. Odpowiednie dla ciebie będą ćwiczenia zalecone przez lekarza – fizjoterapeutę po zbadaniu twojego kręgosłupa i ustaleniu, w którą stronę jest odchylony. Możliwe, że część lędźwiowa wygląda dobrze, a trzeba rozciągać tylko część piersiową i szyjną. Nie istnieją żadne uniwersalne ćwiczenia, jeśli nie wiadomo, w którą stronę jest odchylenie. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie skrzywienie kręgosłupa lub chcesz po prostu się przebadać, skorzystaj z wizyty u fizjoterapeuty.

Oceń wpis

Średnia oen 5 / 5. Ilość ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń artykuł!

Tagged under:

2 Comments

  • Sebastian Odpowiedz

    Witaj.Czy będąc niskim myślałeś o operacji wydłużania kończyn?

  • Łukasz Odpowiedz

    Kręgosłup jest bardzo ważny w kontekście całego naszego funkcjonowania. Dlatego warto zainwestować. Dobry materac to podstawa, wiem z własnego doświadczenia.

Pytania dotyczące tego, ile możesz urosnąć - Skontaktuj się ze mną

Leave a Reply

Your email address will not be published.