Kalkulator wzrostu dziecka i nastolatka

Kalkulator wzrostu dziecka i nastolatka

Nie istnieje jedyna i dokładna odpowiedź na pytanie „ile ostatecznie urośniesz” z uwagi na wiele czynników. Możesz jednak ustalić swój przybliżony wzrost dzięki 3 metodom. Kalkulator pomaga przewidzieć wzrost dziecka i nastolatka. Licznik wzrostu wyświetla Twój potencjał genetyczny, siatki centylowe wzrostu, siatki centylowe wagi, wskaźnik Body Mass Index (BMI). Opracowano na podstawie NAJNOWSZYCH danych dla populacji dzieci i młodzieży z całej Polski w wieku od 3 do 18 lat.

Jak sprawdzić, ile możesz urosnąć

1. Twój potencjał genetyczny

Najprostszym i najczęściej używanym sposobem przewidzenia wzrostu ostatecznego, jest obliczenie wskaźnika średniej wysokości ciała rodziców (Mid Parental Height – MPH). Kalkulator ten, to najłatwiejszy sposób obliczenia wzrostu dziecka na podstawie wzrostu rodziców. Oczywiście pamiętaj, że wynik końcowy pokazuje tylko potencjał. Czasem końcowy wzrost jest niższy, równy lub przekracza potencjał genetyczny (zwykle o KILKA CENTYMETRÓW). Patrząc na rodziców i wzrost bliskich krewnych, poznasz tendencje w wysokości twojego własnego ciała. Czasem (nie zawsze) dziedziczymy wzrost po dziadkach, w drugiej linii. Istnieje prosty wzór matematyczny, aby obliczyć ile mniej więcej wzrostu dostałeś od rodziców w genach, na czym m.in. bazuje multi-kalkulator.

Twój obecny wzrost: 155 cm
Możliwości genetyczne: 165.5 cm
You can grow

2. Twój wiek kostny

Drugą popularną metodą jest określanie przewidywanego wzrostu ostatecznego (predicted adult height – PAH) na podstawie wieku kostnego. Jeśli podejrzewasz u siebie zakończenie wzrostu, wykonaj zdjęcie RTG nadgarstka + OPIS. Dowiedz się, jaki jest wiek kostny, czy chrząstki nasadowe już skostniały, lub nie. Uzyskasz informację, czy kości nadal rosną i jak długo to będzie miało miejsce.

3. W jakim wieku zaczynasz Program Na Wzrost?

Prawie każdy człowiek bez względu na wiek, może przynajmniej odrobinę (2-3cm) wydłużyć swoje ciało. Jednak im wcześniej wprowadzisz odpowiednie ćwiczenia, sport, dietę, sen i pozostałe techniki na wzrost, tym więcej urośniesz. Kości rosną najwięcej w okresie młodości. Poniższe dane, to statystyka i mogą się różnić w Twoim przypadku.

a) DZIECI z otwartymi nasadami kości*.

Wiek: chłopcy do 18 lat, dziewczynki do 16 roku życia. Po tym czasie, u części osób, kości przestają rosnąć. Będąc w tej grupie osób, możesz urosnąć najwięcej. W tym czasie układ hormonalny wspiera dynamiczny wzrost kości. Dziecko ma szansę zmaksymalizować potencjał wzrostu zapisany w DNA, a nawet osiągnąć wzrost ponadto. Inaczej mówiąc, możesz być wysoki na swoje 18 urodziny. Jeśli Twój wzrost znacznie odbiega od rówieśników (patrz siatki centylowe) powinineś odwiedzić lekarza pediatrę, który zleci odpowiednie badania.

* U osób młodych, zakończenia kości zbudowane są z chrząstek nasadowych. Chrząstki te rosną i nadbudowują kość, która dzięki temu wydłuża się. W pewnej chwili, chrząstki zaczynają zmieniać się w twardą tkankę kostną i kość przestaje rosnąć. Nasady kości „zamykają się”.

b) DOROŚLI NADAL ROSNĄCY z otwartymi nasadami kości mają szansę urosnąć około 1-5 cm, a w wyjątkowych sytuacjach ponad 5 cm.

Wiek: mężczyźni 18-19/21 lat, kobiety zwykle kończą wzrost jeszcze przed 18 rokiem życia.

c) OSOBY PO OKRESIE WZROSTU z zamkniętymi nasadami kości mogą wydłużyć ciało zwykle od 1 do 3 cm.

Wiek: mężczyźni powyżej 21 lat, dziewczęta powyżej 16 lat

4. Twoje działania aby urosnąć

Oprócz powyższych czynników, sporo zależy od Twojej pracy. Z każdym rokiem, kości tracą potencjał wzrostu, a hormon wzrostu maleje, dlatego im szybciej zaczniesz działać tym lepiej. Młode osoby nawet mimo słabej genetyki mogą znacznie silniej wpłynąć na wzrost. Jeśli chcesz urosnąć, musisz zadbać o kluczowe czynniki wzrostu. Wszystkie szczegóły znajdziesz w e-booku "Jak urosnąć wyższym". Poznasz 10 najskuteczniejszych metod na wzrost, plan, zdjęcia, praktyczne wskazówki itd.

Opinia czytalnika:
"Żałuję, że nie miałem tej wiedzy w wieku 13-15 lat, czyli dobre ponad 10 lat temu. [...] Jakbym miał tego ebooka wcześniej to miałbym dzisiaj powyżej 190 cm wzrostu. Co mnie pociesza to fakt, że swoim dzieciom będę w stanie przekazać tę cenniejszą wiedzę w przyszłości." - Sławomir
Siatki centylowe wzrostu
Your height is in the bottom 25 percentile
You are taller than: 29.82%
You are shorter than: 70.18%
Siatki centylowe wagi
Your weight is in the bottom 25 percentile
You are heavier than: 29.82%
You are lighter than: 70.18%
Body Mass Index (BMI) i siatki centylowe
Your BMI is:
Body Mass Index (BMI)
Twoje BMI wynosi:
Niedowaga: BMI 18,5
Prawidłowa waga: 18,6-24,99
Nadwaga: BMI 25-29,99
Otyłość: BMI >=30

Siatki centylowe opracowano na podstawie danych dla populacji dzieci i młodzieży z całej Polski w wieku od 3 do 18 lat, w toku realizacji projektów OLAF i OLA koordynowanych przez Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w latach 2007-2012.

Zauważyłeś błąd na stronie? Zgłoś to!