FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Często pytacie o podobne rzeczy, dlatego tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze problemy.

Czy możesz wpłynąć na wzrost? Ile urośniesz? Czy to łatwe?

Z pewnością zadajesz sobie pytanie, czy osoba taka, jak Ty ma szansę jeszcze trochę urosnąć. Prawie każdy człowiek bez względu na wiek, może odrobinę wydłużyć swoje ciało. Istnieją sposoby aby zwiększyć wzrost do granic potencjału, uzyskać tak wiele, jak tylko potrafi organizm, a czasem nawet stać się wysokim!

Nie istnieje dokładna odpowiedzieć na pytanie „ile ostatecznie urośniesz?”, bo jest to niemożliwe do odgadnięcia. Spróbuję jednak określić przybliżone wyniki.

 

 

DZIECI z otwartymi nasadami kości*.

Wiek: chłopcy do 18 lat, dziewczynki do 16 roku życia.

Po tym czasie, u części osób z tej grupy, kości przestają rosnąć. Okres dojrzewania chłopców jest dłuższy niż u dziewcząt, co zwiększa finalny wzrost mężczyzn.

Będąc w tej grupie osób, możesz urosnąć najwięcej. W tym czasie układ hormonalny wspiera dynamiczny wzrost kości. Dziecko ma szansę zmaksymalizować potencjał wzrostu zapisany w DNA, a nawet urosnąć ponadto (zwykle + kilka centymetrów dodatkowo). Siatki centylowe również pomagają przewidzieć wzrost. Dzięki sprawdzonym sposobom istnieje szansa uzyskania ponadprzeciętnego wzrostu. Inaczej mówiąc, możesz być wysoki na swoje 18 urodziny.

* U osób młodych, zakończenia kości zbudowane są z chrząstek nasadowych. Chrząstki te rosną i nadbudowują kość, która dzięki temu wydłuża się. W pewnej chwili, chrząstki zaczynają zmieniać się w twardą tkankę kostną i kość przestaje rosnąć. Nasady kości „zamykają się”.

Poziom trudności: łatwy. Głównie wystarczy zadbać o prawidłowy styl życia: dietę, aktywność fizyczną, ćwiczenia rozciągające, sen. Dokładne instrukcje czekają w poradniku „Jak urosnąć wyższym”, część porad na blogu i w biuletynie.


DOROŚLI NADAL ROSNĄCY z otwartymi nasadami kości mają szansę urosnąć około 1-5 cm, a w wyjątkowych sytuacjach ponad 5 cm.

Wiek: mężczyźni 18-19/21 lat, kobiety zwykle kończą wzrost jeszcze przed 18 rokiem życia.

Poziom trudności: średni. Oprócz zadbania o prawidłowy styl życia: dietę, aktywność fizyczną, ćwiczenia rozciągające, sen; należy zwiększyć wydzielanie hormonu wzrostu (który w tym wieku zmniejsza się). Warto też wykorzystać metody powodujące nieinwazyjne mikrozłamania kości. Dokładne instrukcje czekają w poradniku „Jak urosnąć wyższym”, część porad na blogu i w biuletynie.


OSOBY PO OKRESIE WZROSTU z zamkniętymi nasadami kości mogą wydłużyć ciało zwykle od 1 do 3 cm.

Wiek: mężczyźni powyżej 21 lat, dziewczęta powyżej 16 lat

Poziom trudności: trudny. Program dla tych osób powinien polegać na rozprostowaniu kręgosłupa i mikrozłamaniach kości. Nieoceniona jest również zmiana diety na zbilansowaną, aktywność fizyczna, sen i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Obecnie w poradniku „Jak urosnąć wyższym” nie znajdziesz szczegółowych informacji na ten temat.

Powyższe dane liczbowe, to statystyka i oczywiście mogą się różnić w twoim przypadku. Poziom trudności programu na wzrost i efekty w dużym stopniu zależą od wieku. Proces wzrostu jest nasilony właśnie w okresie młodości. Im wcześniej zaczniesz pracować nad swoim wzrostem, tym lepiej dla Ciebie.

„Mam 15 lat i mierzę 170 cm. Czy mam szansę urosnąć do 180 cm?”

Na tego typu pytania nie istnieje jedyna, precyzyjna odpowiedź. Proszę, nie zadawaj mi podobnych pytań, lecz wyciągnij sedno z poniższej odpowiedzi. Twój wzrost jest uzależniony od wielu czynników takich, jak m.in.:

  • genetyka
  • poziom hormonu wzrostu
  • wiek kostny
  • sposób odżywiania
  • aktywność fizyczna
  • ćwiczenia rozciągające
  • sen
  • przebyte choroby i pozostałe hamulce wzrostu np. palenie papierosów

15 lat to nadal młody wiek i jak zdążyłeś już przeczytać, Twoje kości powinny być fizjologicznie przygotowane na kilka lat sukcesywnego wzrostu. Dlatego, jeśli zadbasz o wszystkie czynniki wpływające na wysokość ciała, masz ogromną szansę osiągnąć jeszcze 10 cm do momentu zamknięcia nasad kości.

 

Oceń wpis

Średnia oen 5 / 5. Ilość ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń artykuł!